مسئولیت پذیری

چرا ما اینطوریم؟

۰۶ فروردین ۱۳۹۹

اگر فقط یک نفر دیوانه باشد به آن دیوانه می گویند اما اگر بسیاری از افراد دیوانه باشند آنها را مومن می گویند.

داگلاس آدامز

در شرایط وخیم و بحرانی این روزها ، در فضایی که ترس و وحشت اپیدمی کرونا دنیا را فرا گرفته و در روزهایی که همه دنیا تنها به فکر مبارزه ، قرنطینه و حفظ جان خود و اطرافیانشون هستند.

در روزگاری که خیلی ها از بی کار و درآمد شده اند ، دسته ای در خانه کار میکنند و پزشکان و پرستاران با شجاعت در حال یاری رساندن هستند.

در اینجا با جماعتی روبرو هستیم که هیچ چیز نمی فهمند ولی خود را عالِم به همه چیز می دانند .

جماعتی که بدون توجه به هیچ سازمان و ارگان و شخصی ، کار خود را میکنند، دیدو بازدید میروند، سفر میروند، به بازار و گردش میروند و در مراسم ها و تجمعات شرکت میکنند.

براستی چرا ما اینطوریم؟

شیوع کرونا در ایران تقریبن همزمان بود با شیوع آن در کره جنوبی ، کشوری که هم مدیران کار بلد و حرفه ای دارد و هم مردمانی قانون مدار و آگاه.

با آنکه عامل گسترش کرونا در کره جنوبی تجمعات یک فرقه مسیحی بود و با اینکه این انجمن قدرت و پیروان بسیاری داشت ولی خیلی زود بدون هیچ ملاحظه ای تمام افراد را قرنطینه و درمان را شروع کردنند.

کره جنوبی با داشتن آزمایشگاه های پیشرفته ، دوری از سیاسی کاری ، برنامه ریزی دقیق و منظم غربالگری، الویت قرار دادن جان مردم به مسایل اقتصادی و اعلام اخبار و آمار شفاف از ابتدای بحران به جایی رسید که اکنون زودتر از همه دنیا می تواند به روال عادی برگردد.

ولی مدیران و مسئولین ما چه کردند؟

مدیریت ضعیف و نبود قاطعیت و ندادن اطلاعات واقعی و درگیر شدن با خرافات و کوچک شمردن بحران ، باعث گردید که در روزهایی که باید ترددها صفر میگردید ، رکورد 3 میلیون مسافر را می زنیم.

و جالب آنکه بدون هیچ کاری، همچنان شرایط را عادی و بحران را در حال گذر می بینیم.

هرچه که ما درباره وجود بحرانهای فراوان و بی کفایتی شاهان قاجار و مرگ هزاران تن در آن سالها خواندیم و درس نگرفتیم.

امیدوارم شاید آیندگان از وضعیت دوران ما درس بگیرند، دورانی که هیچ بحران و مشکلی حل نمی شود، بلکه هر روز یک بحران با مشکل و بحرانی بعدی برای مدتی بی اهمیت میشود

پ ن: کاش همه این روز ها 7 آبان بود و همه جای ایران پاسارگاد تا شاید با مسدود کردن راهها برای یک بار کاری را درست انجام میدادیم.

پ ن2: کاش با کرونا آنگونه رفتار میکردنند که با بی حجابی و اعتراض و پارتی رفتار میکنند.

پ ن 3: کاش جان مردم ارزشی بیشتر از جماعت ارزشی داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

94 − 87 =